Mazereti var, asabiyim ben!

http://www.haberekspres.com.tr/mazeretim-var-asabiyim-ben-makale,1135.html

Mazeretim var asabiyim ben!

Kadınların muayen (regl) günlerinin başlangıcında yorgunluk, sinirlilik, duygu durumununda değişiklikler, hassas memeler, karında şişkinlik, iştah artışı gibi şikayetler olabilir. Bu belirtilerden bir kısmı varsa sizde de adet öncesi sendromu (premenstrual sendrom) (PMS) mevcut.

Adet öncesi ruh durumundaki değişiklikler bazı kadınlar için çok daha şiddetli olur. Buna da adet öncesi disforik rahatsızlık (PMDD) denir ki belirtileri; ağır depresyon, ağlama nöbetleri, ümitsizlik, öfke, endişe, kendine güven eksikliği, dikkatini toplamada zorluk, sinirlilik ve gerilim. Amerika’da yapılan bir çalışma kadınların adet öncesi dönemde suça eğiliminin arttığını istatistiksel olarak ortaya koyar. Hatta PMDD’yi hafifletici sebep olarak mahkemeye sunan davalar, savunmalar var. Yine aynı çalışmada intihara teşebbüs eden kadınların ve tıbbi ya da psikiyatrik sebeplerle hastaneye yatış yapanların adet öncesi günlerde olduğu saptanmış.

Adet öncesi sendromunun (PMS) esas nedeni bilinmiyor.  İlk akla gelen hormonlardaki değişiklikler çünkü hormon dalgalanmalarının şikayetlerde artma ve azalma yaptığı aşikar. Bir diğeri beyindeki kimyasal değişiklikler ki depresyonda azalan seratoninin (kimyasal nörotransmiter) yorgunluk, yeme isteği ve uyku problemlerini arttırdığı bilinir. Vitamin ve mineral yetersizliği, alkol ve kafeinli içecekler de PMS’ye katkıda bulunan etkenlerden.

Bu dönemlerde diyetinize dikkat edin, tuz tüketimini azaltın. Multivitamin (özellikle B ve E içeren) takviyesi yapın. Uyku düzeninize dikkat edin. Egzersiz yapmayı (yürüyüş gibi) atlamayın.

Siz en iyisi adet tarihlerinizi bir kenara yazın. Böylece cinnet günleriniz ne zaman başlayacak siz ve yakınlarınız bilir!

Sağlıkla kalın.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s