Çamaşır gibi insan ayırmak lazım

Çamaşır gibi insan ayırmak lazım

 

Özellikle ev kadınları çok iyi bilir neyi neyle yıkayacağını. Sadece beyazlarla renklileri ayırmak yetmez. Onların da alt kategorileri var. Asla havluyla iç çamaşırı birlikte yıkanmaz aynı renkte olsalar bile. İncelikleri vardır çamaşır yıkamanın !

 

Peki çamaşıra bile bu kadar özen gösterirken, insan seçiminde neden özensiz olalım? Ya da zamanında hayatımıza her hangi bir sebeple girmiş ama artık çıkması gerekenleri ayıklamayalım? Arkadaş olmak, dost edinmek ve dost kalmak çok kolay değil, biliyorum. Emek ister, vakit ister, anlayış ister, sevgi ve saygı ister dostluk. Lakin insan bu! Bazen yapılan iyilikler unutulur, saçma sapan alınganlıklar baş gösterir, veya araya kıskançlıklar başka sebepler girer. Kara kedi dolaşır ayaklarınızın altında. Eğer bunlara rağmen bir umut ışığı varsa elbet kurtarmaya çalışın dostluğunuzu. Ama yok olmadı , zorlayamayın zira hayat kısa. Göz açıp kapatma yani kirpik mesafesi hayatlarımızda üzgün vakit geçirmemeli insan. İşte bu yüzden ayıklamayı ve ayırmayı bilmeli.

 

Ben artık didik didik ayıklıyorum. Sakın yanlış anlamayın bu insan ayrımcılığı discrimination değil. Dinine , diline , ırkına göre değil. Ama benimle kim ne kadar paylaşıyor hayatımı ona bakıyorum.  İyi günümde, başarılarımda olduğu kadar; canım sıkkınken, Karadenizde gemilerim batmışken, hayatta yenilgiler aldığımda kimler dimdik ayakta yanımda. Gerisi hikaye! Gerisi sadece ”merhaba, nasılsınız?” sohbetinde.

 

Ben donlarla dantelleri ayırdım anlayacağınız ikisi de görünüşte beyaz olsa da!

Advertisements

Leave a comment

Filed under Gönlümden ve Zihnimden

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s