Atatürk, Tıbbiyeli Hikmet ve Tıp Bayramı

 

 

Atatürk, Tıbbiyeli Hikmet ve Tıp Bayramı

Osmanlı’da tıp eğitimi Tıp Medreseleri’nde başarı ile uygulanırken 17. yüzyılda  gerileme başlar. Kaynak eksikliği, yabancı dil bilinmediğinden çeviri yetersizliği, teşhir (anatomi) yasağı bilgisiz yetersiz hekim yetişmesine neden olur. 19. yüzyıla gelindiğinde durum daha da vahim çünkü tıp eğitimi ve hizmeti  azınlıklar, Avrupa’dan gelen yabancı hekimler ve ne yazik ki Mütabbipler (tabip olmayan sahte hekim) tarafından verilir. II. Mahmut döneminde 14 Mart 1827’de Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla ilk  tıp fakültesi kurulur böylece ülkemizde  modern tıp eğitimi başlamış olur.

 

Ve yıl 1919! Ülke işgal altında. İstanbul’da  tıp öğrencileri okulun kuruluş yıl dönümü olan 14 Mart gününü kutlamaya karar verir. Esas amaç kutlama bahanesiyle şüphe çekmeden toplanmak ve işgal birliklerine karşı ayaklanmak, işgali protesto etmek. Okulun kulelerine dev bir Türk bayrağı asarlar ve böylece  14 mart resmen tıbbiyelilerin  tepkilerini gösterdikleri, tavrını ortaya koyduğu gün olarak tarihe geçer. Bu olaydan sonra tıp öğrencileri  tüm bunları organize eden 3. sınıf öğrencisi Hikmet Beyi, tıbbiyelilerin temsilcisi olarak Sivas Kongresine gönderilirler.

 

Kongrede Amerikan mandasi tartışılırken Tıbbiyeli Hikmet ayağa kalkar ve  yüksek sesle :

‘Paşam, murahhasi bulundugum Tibbiyeliler beni buraya istiklal davamizi başarmak yolundaki mesaiye katilmak üzere gönderdiler. Mandayi kabul edemem. Eğer kabul edecek olanlar varsa, bunlar her kim olursa olsun şiddetle red ve takbih ederiz. Farzi muhal, manda fikrini siz kabul ederseniz sizi de reddeder, Mustafa Kemal’i ‘vatan kurtaricisi’ degil, ‘vatan batiricisi’ olarak adlandirir ve tel’in ederiz,’ der. İşte bu cesur Tıbbiyeli Hikmet sonradan aldığı soyadıyla Dr Hikmet Boran çoğumuzun bildiği ünlü sunucu Orhan Boran’ın babası!

ABD’de genel anestezinin ilk kez operasyonlarda kullanıldığı tarih olan 30 Mart , Hindistan’da ünlü doktor Bindhan Chandra Roy’un doğum ve ölüm taihi olan 1 Temmuz Doktorlar Günü olarak kutlanır. Biz 14 Mart’ta bir doktoru ya da tıbbi bir olayı değil; tıbbiyelilerin ülkemizin kurtuluşu ve özgürlüğü için başlattıkları mücadelenin yıl dönümünü kutlarız.

Tüm meslektaşlarımın Tıp Bayramını kutlarım.

Sağlıkla kalın.

 

Advertisements

Leave a comment

Filed under Köşe Yazılarım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s